Wszystko, co trzeba wiedzieć o Smerfach

Na ekranach polskich kin wyświetlany jest aktualnie film „Smerfy”, więc warto z tej okazji przybliżyć wszystkim historię tych małych, niebieskich stworków, które znane są głównie z serialu animowanego.

Smerfy (z języka francuskiego: Les Schtroumpfs) to niewielkich rozmiarów stworzenia, które wiodą spokojne życie w lesie. Wszystkie są koloru niebieskiego, a za ich ojca uznaje się Peyo – belgijskiego autora komiksów.

Narodziny Smerfów
Autor, który powołał do życie niebieskie istoty, początkowo pracował nad komiksowym serialem „Johan & Pirlouit”, którego główni bohaterowie przemierzali średniowieczną Europę. Pewnego razu – a było to 23 października 1958 roku – rysownik postanowił wprowadzić do historii nowy typ bohaterów. Dzięki temu komiksowy czarodziej Homnibus przywołał grupę magicznych pomocników. Jak nietrudno się domyśleć, chodziło o Smerfy.

Geneza słowa Smerfy
Peyo przyznał, że słowo zostało wymyślone podczas obiadu, który rysownik spożywał ze swoim przyjacielem.

Drugie dno
Często doszukiwano się w Smerfach odwołań do komunizmu i kapitalizmu, jednak dla dzieci nie miało to najmniejszego znaczenia. Szybko pokochały niebieskie istoty, dzięki czemu Smerfy stały się dla wielu firm źródłem pieniędzy.

Smerfne hity
Oprócz serialu telewizyjnego i komiksów, w Polsce wydawane były także „Smerfne hity”, czyli znane piosenki z nowymi tekstami (często autorstwa Jacka Cygana), które były śpiewane przez Smerfy. Początkowo wydawano je na kasetach magnetofonowych, jednak z czasem smerfne utwory zaczęły się ukazywać także na płytach.

Najnowszym dziełem związanym ze smerfami jest animacja z gatunku fantasy zatytułowana „Smerfy”. Czy dzięki tej produkcji istoty te znowu staną się ogromnie popularne? Czas pokaże…