Spis filmów o Batmanie

Batman to jeden z najmroczniejszych superbohaterów ze wszystkich, którzy początkowo pojawiali się jedynie na kartach komiksów.

O ogromnej popularności mrocznego wcielenia Bruce’a Wayne’a zadecydowało między innymi to, że bohater nie posiada nadprzyrodzonych zdolności, a zamiast tego polega na zaawansowanym technologicznie sprzęcie.

Zobacz również: Batman – Mroczny Rycerz. Poznaj sekrety superbohatera

Pierwszy komiks, w którym pojawił się Batman został wydany w maju 1939 roku. Był to 27 numer serii Detective Comics.

Mściciel z Gotham

Chociaż – nie licząc nowej trylogii stworzonej przez Christophera Nolana – najpopularniejszym filmem o Batmanie jest „Batman” z 1989 roku w reżyserii Tima Burtona, to nie była to pierwsza ekranizacja kultowego komiksu. Pierwszą filmową ekranizacją przygód Mrocznego Rycerza był „Batman zbawia świat” z 1966 (reż. Leslie H. Martinson). Co ciekawe, ta stara produkcja była kontynuacją jeszcze starszego serialu „Batman i Robin” z 1949 r.

Kompletna lista filmów nawiązujących do komiksów o Batmanie

– „Batman zbawia świat” (reż. Leslie H. Martinson, 1966 rok)
– „Batman” (reż. Tim Burton, 1989 rok)
– „Powrót Batmana” (reż. Tim Burton, 1992 rok)
– „Batman Forever” (reż. Joel Schumacher, 1995 rok)
– „Batman i Robin” (reż. Joel Schumacher, 1997 rok)
– „Batman: Początek” (reż. Christopher Nolan, 2005 rok)
– „Mroczny rycerz” (reż. Christopher Nolan, 2008 rok)
– „Mroczny rycerz powstaje” (reż. Christopher Nolan, 2012 rok)

Recenzję tego ostatniego możecie znaleźć na naszej stronie pod tym linkiem: recenzja filmu Mroczny rycerz powstaje, natomiast już niedługo opublikujemy również teksty poświęcone starszym filmom o Batmanie.

Który z powyższych filmów podobał się Wam najbardziej? Któryś z nowych filmów Nolana czy może bardziej klasyczna, burtonowska wizja?