Nie żyje Jack Tramiel (twórca Commodore)

8 kwietnia zmarł Jack Tramiel – amerykański biznesmen polskiego pochodzenia, założyciel firmy Commodore International i właściciel Atari Corp.

Geniusze rodzą się w Łodzi

Jack Tramiel urodził się w 1928 roku w Łodzi. W wieku dziesięciu lat trafił do getta żydowskiego Litzmannstadt Ghetto, gdzie przez 5 lat pracował w fabryce odzieży. Następnie został zesłany do Auschwitz, skąd przewieziono go do obozu w pobliżu Hanoweru. Dopiero w 1945 roku, po wyzwoleniu obozu, udało mu się opuścić to miejsce.

Na początku swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych, do których wyemigrował po wojnie, Tramiel pracował jako mechanik. W 1948 roku wstąpił do armii, a po odbyciu służy założył własną firmę. Co ciekawe, Commodore Portable Typewriter początkowo zajmowała się naprawianiem maszyn do pisania. Nazwa Commodore (komodor – stopień wojskowy marynarki wojennej) wzięła się z tego, że biznesmenowi zależało na tym, aby jego firma nosiła wojskową nazwę.

Steve Wozniak i jego Apple

Z czasem zainteresowanie maszynami do pisania zaczęło maleć, więc Jack Tramiel musiał skupić się na innych rzeczach. Na początku były to kalkulatory – pierwsze modele marki Commodore ukazały się w 1970 roku i bazowały na chipsetach Texas Instruments. Pierwszy komputer zaprezentował pod koniec lat 70. (był to PET z procesorem MOS 6502 @ 1 MHz). Miłośników urządzeń firmy Apple z pewnością zainteresuje to, że Tramiel chciał kupić firmę Apple Inc. i ponoć Steve Wozniak był tą propozycją zainteresowany.

Największą popularnością ze wszystkich oferowanych przez Commodore urządzeń cieszyły się dwa modele komputerów. Pierwszym z nich był VIC-20, a drugim MOS6510, który do dziś uważany jest za jeden z najpopularniejszych komputerów, jakie kiedykolwiek powstały.

Business is war

Po tym, jak w 1984 roku Tramiel posprzeczał się z większościowym udziałowcem Commodore, odszedł z firmy. Jack Tramiel nie zapomniał o swoich byłych współpracownikach i postanowił ich zniszczyć. W tym celu odkupił od Time Warner firmę Atari, której groziło wówczas bankructwo i ze słowami „business is war” zabrał się do pracy…

Wykorzystaj Minecraft gift code generator i ciesz się większymi możliwościami.