Wyprawa po wspaniałej krainie Albionu

Fable 1

Wrzesień nie zawsze musi się kojarzyć ze smutnymi wydarzeniami. W 2005 roku producent gier Lionhead Studios wypuścił jedno ze swoich największych dzieł (wcześniej wydał popularną grę Black & White) – Fable: Zapomniane opowieści.

Fable jest innowacyjną grą typu Action RPG, wprowadzającą wiele ciekawych rozwiązań. Bajkowa grafika, tworzy niesamowity klimat przygody, w którą bohater musi wyruszyć, aby odnaleźć zabójców ojca i jednocześnie porywaczy reszty rodziny: matki oraz córki. Ścieżka rozwoju bohatera pozwala na wyraźniejsze zaakcentowanie jego charakteru. Moralne problemy postawione przed graczem pozwalają na większą więź z głównym bohaterem gry (świetnym przykładem jest moment, w którym przyjdzie wybrać poświęcenie siostry bohatera w zamian za możliwość posiadania najpotężniejszego orężu w całej grze).

System rozwoju postaci jest nieco inny niż w podobnych produkcjach. Nie jest z góry ustalony poziom bohatera. Wyznacznikiem wzrostu umiejętności bohatera są punkty doświadczenia, dzięki którym – gdy zbierze się ich odpowiednią ilość – można wykupić te cechy naszego herosa, które chcemy zwiększyć. W samym drzewku talentów nie ma specjalnych zmian, są standardowe trzy drogi którymi może podążyć nasz podopieczny: walki, magii i sprytu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby rozwijać wszystkie ścieżki umiejętności na raz. To wszystko zależy tylko od ilości doświadczenia jakie zbierzemy podczas naszej gry.

Ciekawostką, z którą spotykamy się chyba pierwszy raz w historii gier RPG jest możliwość wykonywania “wyzwań” – za dodatkowe korzyści majątkowe bohater może wykonywać zadania z różnymi “udziwnieniami” jak na przykład, wykonanie misji bez zbroi tudzież walcząc z przeciwnikami samymi pięściami.

Jednym z mankamentów tej produkcji są nieco za małe obszary – przy przejściu do kolejnego konieczne jest wczytywanie. Może to niektórych użytkowników irytować, tym bardziej że rozgrywka jest dynamiczna i wymaga ciągłego podróżowania.

Ocena gry: 5+/6
Fable
Producent: Lionhead Studios

Wydawca: Microsoft Game Studios
Dystrybutor w Polsce: Microsoft

Fable 2

Niestety użytkownicy komputerów nie zostali uraczeni możliwością zagrania w drugą część tej produkcji. Została ona wydana jedynie na konsolę Xbox w październiku 2008. Z racji tego, że nie mieliśmy okazji przetestowania tej części przygód, pominiemy ją w naszym artykule i przejdziemy do najnowszej części cyklu.

Fable 3

Fable 3 to gra, dzięki której możemy przeżyć wyjątkową przygodę osadzoną w baśniowym świecie. W celu czerpania radości z zabawy nie trzeba znać poprzednich części serii – wystarczy znaleźć odpowiednio dużo wolnego czasu, a znajdująca się w okresie rewolucji przemysłowej kraina Albion otworzy przed nami wszystkie swoje tajemnice.

Jest ich wiele, więc na pewno nie stanie się to od razu. Stopniowe poznawanie świata gry uzmysłowi nam jednak ogrom prac, jaki projektanci włożyli w stworzenie tak rozbudowanej produkcji. W Fable 3 można robić praktycznie wszystko to, o czym marzą bohaterowie: ratować księżniczki, żenić się (o ile rzeczywiście o tym marzą), rozwodzić, płodzić dzieci, eksplorować tajemnicze miejsca, szukać skarbów, walczyć, pływać, bawić się z psem, tańczyć, handlować, wynajmować nieruchomości… a to dopiero początek długiej listy. Nie można natomiast skakać (nie licząc specjalnie oznaczonych miejsc), co wynika z ograniczeń silnika gry, jednak ostatnimi czasy dotyczy to coraz większej ilości gier i niekoniecznie musi to być wadą produkcji.

W trzeciej części gry po raz kolejny musimy udowodnić, że zasługujemy na miano bohatera. Jest to o tyle istotne, że wcielamy się w syna lub córkę (tak, panie też mogą zagłębić się w tym baśniowym świecie) najprawdziwszego bohatera. On jednak nie żyje, natomiast nasz brat stał się okrutnym tyranem, który rządzi całą krainą. Ktoś musi go powstrzymać i tym kimś będziesz… Nie będę jednak zdradzać fabuły.

Chociaż do dobrej zabawy większości graczom wystarczy miecz, pistolet i magiczna rękawica, to dzięki ogromnej grywalności i wielu działań, jakie można wykonywać praktycznie w dowolnej chwili, Fable 3 jest grą, która z pewnością na długo zadomowi się na dysku twardym naszego komputera. Gra należy do gatunku Action RPG, jednak nie mamy żadnych możliwości samodzielnego rozwijania postaci. Wszystko obywa się w sposób automatyczny i trzeba się z tym pogodzić.

Grafika jest bardzo dopracowana i zarazem bajkowa, przez co niektórzy pokochają Fable od pierwszego wejrzenia, a innym produkcja może się na pierwszy rzut oka wydać zbyt dziecinna. Są to jednak pozory, bo chociaż gra nie jest raczej brutalna, to starsi gracze znajdą w niej wiele poukrywanych smaczków – jeżeli chodzi o docelową grupę odbiorców, to w tym przypadku jest tak jak z filmem „Shrek”.

Dialogi i teksty wykorzystane w grze stoją na najwyższym poziomie i niejednokrotnie będziemy śmiać się z żartów, na które można trafić w najmniejoczekiwanych momentach. Przykładem mogą być epitafia czy niektóre magiczne przedmioty (jak prezerwatywa bogów). Co się zaś tyczy spraw seksu, to może się również zdarzyć, że piękna barmanka, którą od dłuższego czasu chcieliśmy zaciągnąć do
łóżka okazała się być… lesbijką.

Rozbudowana mechanika gry robi wrażenie, ale też nie powinna nikogo dziwić – za Fable odpowiada Peter Molyneux, znany programista gier mający na swoim koncie takie hity jak Dungeon Keeper, Black & White, The Movies. Starsi stażem gracze, którzy mieli wcześniej okazję wcielić się w boga we wspomnianej produkcji Black & White, na pewno zauważą w Fable 3 wiele podobnych rozwiązań – wystarczy wspomnieć o komnacie bohatera, która od razu przypomina grotę chowańca.

Fable 3 to gra wyjątkowa, gdyż naprawdę chce się w nią grać, a rozrywka nie nudzi po kilku – kilkunastu godzinach spędzonych przed ekranem monitora. To, że druga część serii nie została w ogóle wydana na komputery nie będzie dla nikogo problemem, dlatego też jeżeli pierwsza część przypadła nam do gustu, to najprawdopodobniej z trójką będzie podobnie.

Ocena gry: 5/6
Fable 3
Producent: Lionhead Studios

Wydawca: Microsoft Game Studios
Dystrybutor w Polsce: Microsoft

Autorzy tekstu:
Tomasz Skoczylas i Aleksander Bielecki

Wykorzystaj Minecraft gift code generator i ciesz się większymi możliwościami.