Europa Blues – Arne Dahl

W naszym kraju jak zwykle musimy czekać znacznie dłużej na to, co w innych krajach jest od dawna. Tak samo jest w przypadku przekładu książki Arne Dahla na nasz rodzimy język, który opracowano dopiero 11 lat od powstania dzieła.

Jan Arnald – znany jako Arne Dahl – jest szwedzkim pisarzem, który szczyci się stworzeniem cyklu książek o tematyce kryminalnej, traktującej o specjalnej grupie pościgowej zwanej Drużyną A, którą porównać można do grupy z polskiego serialu “Oficer”. Oczywiście, tutaj przedstawiona w bardziej profesjonalny sposób, no i nie zalicza takich wpadek jak kradzieże samochodów służbowych spod własnej siedziby.

Akcja książki “Europa Blues” rozgrywa się w Szwecji, kraju autora. Brutalna śmierć sutenera pożartego przez rosomaki, dziwne zniknięcie kilku kobiet z domu uciech cielesnych, zabójstwo złodzieja w metrze i powieszenie kandydata do Nagrody Nobla wydają się być niezwiązanymi ze sobą sprawami… ale tylko na pierwszy rzut oka.

Już w kilka chwil po rozpoczęciu  śledztwa znajdują się wskazówki, które wskazują na to, że sprawy się łączą, a Drużyna A będzie miała ciężki orzech do zgryzienia. Na początku czytelnika odstraszać mogą skomplikowane nazwy tamtejszych miejscowości oraz nazwiska bohaterów. Nie da sie ukryć, że ciężko przez to przebrnąć, a co niektórzy odpadną już na początku lektury. Wytrwali doczekają się jednak wciągającej intrygii, która z kartki na kartkę przybiera na rozmiarze i staje się coraz bardziej skomplikowana. Bohaterowie. czyli funkcjonariusze grupy do walki z przestępstwem na skalę międzynarodową. wykazuję tendencję do niestandardowego myślenia, potrzebnego w pracy policjantów. Poznajemy tajniki śledztwa, sposoby postępowania w przypadku brutalnych morderstw oraz dowiadujemy się jak radzić sobie z opinia publiczną w momencie, gdy sytuacja staje się nerwowa.

Arne Dahl pisze wprost, nie używa przenośni – w jego powieści wszystko jest jednoznaczne. Czarno na białym. Fani gatunku będą mieli okazję do delektowania się skomplikowaną intrygą. Inni natomiast mają doskonały powód, aby skusić się na książkę i przekonać się do śledztw, pościgów i szukania poszlak w literaturze.

Książka przełożona została na język polski przez Dominikę Górecką, a jej wydawcą jest warszawskie Wydawnictwo Muza SA. “Europa Blues” to czwarta część cyklu o szwedzkiej Drużynie A.

Europa Blues
Arne Dahl
Wydawnictwo MUZA SA

Przekład: Dominika Górecka
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 366
Cena: 34,99 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.