Modlitwy o deszcz – Dennis Lehane

Dennis Lehane jest autorem wielu bestsellerowych powieści z pogranicza takich gatunków jak thriller, sensacja i kryminał. „Modlitwy o deszcz” to kolejna książka przedstawiająca przygody pary detektywów – Patricka Kenzie i Angeli Gennaro.

Tym razem Kenzie i Gennaro muszą sobie poradzić z niebezpiecznym psychopatą. Akcja powieści rozpoczyna się w momencie, kiedy do Patricka zgłasza się młoda kobieta nękana przez obcego mężczyznę. Prześladowca nie tylko wysyła do niej niedwuznaczne listy, ale także śledzi dokładnie każdy jej ruch i niszczy jej samochód. Oczywiście, detektyw załatwia sprawę w sposób konkretny – za pomocą łomu i zabawy w rosyjską ruletkę, co początkowo daje pożądany skutek.

Historia mogłaby się już zakończyć, gdyby nie fakt, że kilka miesięcy później kobieta popełnia samobójstwo, co nie jest w żaden sposób uzasadnione. W tym momencie zaczyna się właściwa akcja książki, czyli poszukiwanie przestępcy, co nie jest już takie proste, zwłaszcza że psychopata lubiący niszczyć życie innym osobom nie daje za wygraną. Główny bohater – Patrick Kenzie, jego partnerka Angela Gennaro i niezbyt ogarnięty wspólnik o ksywce Buba stawiają sobie za punkt honoru rozwiązanie tej zawiłej zagadki.

Mimo tego że publikacja jest dosyć obszerna pod względem objętościowym, czytelnik nie może narzekać na brak szybkiej i pełnej zwrotów akcji, a także logicznego sposobu jej rozwoju. Trzeba przyznać, że fabuła jest bardzo dobrze przemyślana i nie można się w niej doszukać żadnych słabych punktów, które podważałyby jej wiarygodność w oczach czytelnika. Dużą zaletą są dobrze napisane dialogi, które zawierają w sobie elementy humorystyczne niejako rozładowujące napięcie.

Nie można także zapomnieć o wzbudzających sympatię bohaterach, którzy idealnie tworzą zgrany zespół uzupełniając się nawzajem takimi cechami jak: przebiegłość, urok osobisty i brutalność. Uważam, że osoby, które nigdy wcześniej nie miały możliwości zapoznania się z przygodami Kenzie i Gennaro nie będą miały żadnych problemów ze zrozumieniem wszystkich wątków i wydarzeń. Oczywiście, można znaleźć w powieści odniesienia do wcześniejszych przygód opisanych w poprzednich tomach, ale nie wpływają one w znaczący sposób na fabułę.

„Modlitwy o deszcz” to powieść dla tych czytelników, którzy poszukują lektury na najwyższym poziomie, trzymającej w napięciu, ciekawej i jednocześnie niezobowiązującej. Jest to bardzo dobra publikacja dla miłośników literatury z gatunku kryminału, sensacji i thrillera.

Modlitwy o deszcz
Dennis Lehane
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 485

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.