PopKultura poleca – Joyland, czyli nawiedzony park rozrywki od Stephena Kinga

Joyland

Bohaterem najnowszej książki Stephena Kinga jest Devin Jones – młody chłopak, który chce przez wakacje popracować w parku rozrywki, aby zarobić na czesne.

Na jego drodze stają jednak brutalne morderstwa sprzed wielu lat, a dodatkowo chłopak musi odnaleźć się w sprawach damsko-męskich, z czym początkowo ma niemałe problemy.

Mistrz horroru w nowym wydaniu

King po raz kolejny stanął na wysokości zadania i chociaż w powieści “Joyland” nie ma za wiele horroru, to jest sprawnie napisana i czyta się ją z wielką przyjemnością. Historia wciąga już od pierwszych stron, na co prawdopodobnie wpływa fakt, że jest bardzo realistyczna.

Akcja książki rozgrywa się latem 1973 roku, gdzie w niewielkim miasteczku leżącym w Karolinie Północnej znajduje się park rozrywki Joyland. Ponieważ właśnie zaczynają się wakacje, wielu młodych ludzi podejmuje się pracy w tym miejscu. Jednym z nich jest wspomniany Devin Jones. Uczciwy, 21-letni uczeń college’u, którego zostawiła pierwsza prawdziwa dziewczyna. Chłopak nie ma jednak wolnego czasu na rozpaczanie, gdyż praca w Joylandzie, chociaż przyjemna, nie należy do najłatwiejszych, a dodatkowo Devin rozpoczyna prywatne śledztwo w sprawie mordercy grasującego w wesołych miasteczkach.

Kup książkę Joyland za jedyne 31,99 zł.

Ile Kinga w Joylandzie?

W tej z pozoru prostej historii znalazło się również miejsce dla charakterystycznego dla Kinga motywu, czyli dziecka-medium. Pomimo swojej choroby, chłopiec Mike będzie miał bardzo duży wpływ na życie głównego bohatera, podobnie zresztą jak jego seksowna matka. Klimat “Joylandu” miejscami przypomina “Rękę mistrza”, chociaż nowa powieść jest lepiej zredagowana i nie ma tu żadnych niepotrzebnych fragmentów. Radości towarzyszącej obcowaniu z nową powieścią Stephena Kinga nie psuje nawet fakt, że bohater – będący jednocześnie narratorem – spisuje swoje przeżycia po latach, przez co czytelnik od samego początku wie, że w przypadku Devina historia zakończy się happy endem. King jest mistrzem w swoim fachu i pomimo tego potrafi czytelnika zaskoczyć oraz utrzymać w napięciu.


Joyland Joyland
Stephen King
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 334
Cena: 35,90 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.