Recenzja książki Człowiek z gazu. 12 sekretów Aleksandra Gudzowatego

Jedną z najlepszych książek biograficznych jaką kiedykolwiek miałam okazję przeczytać jest „Człowiek z gazu. 12 sekretów Aleksandra Gudzowatego”. Autor – niestety nieżyjący już Mirosław Cielemęcki, zdradza sekrety jednego z najbogatszych Polaków przełomu XX i XXI wieku.

Trzeba przyznać, że jest to fascynująca lektura, której nikt nie powinien sobie odmówić. Szokujące wyznania Aleksandra Gudzowatego niejednokrotnie zmuszają czytelnika do refleksji. Każdy rozdział jest kolejną częścią biografii, która układa się w jedną chronologiczną całość. Dowiadujemy się z książki chociażby o tym, że nie trzeba być prymusem w szkole, ukończyć prestiżowe uczelnie wyższe i prywatne szkoły, by rzeczywiście stać się jednym z najbogatszych ludzi w kraju. Gudzowaty udowadnia, że do interesów po prostu trzeba mieć szczęście, wykorzystać swoje pięć minut i kierować się pewnymi ściśle określonymi regułami, o których można przeczytać w jednym z rozdziałów.

W publikacji nie brakuje subiektywnej opinii na temat gospodarczej polityki polskiej na przełomie lat, polityków, „Loży minus pięć” i kontaktów ze wschodem. Gudzowaty odpiera wiele zarzutów, które od czasu do czasu wypływają z ust zarówno osób publicznych, jak i tych, którzy mają wpływ na kierowanie mediami i opinią publiczną.

Opowieść o dążeniu do wyznaczonego celu, odwadze i interesach, które nie zawsze wszystkim się podobają nie tylko bardzo ciekawi, ale także intryguje. Książka ta nie tylko otwiera oczy na stan współczesnej gospodarki Polski, ale także uświadamia jak wiele jest polityków, wysoko postawionych urzędników i członków służb specjalnych próżnych, łasych na pieniądze i zaszczyty, którym takie ideały jak honor, patriotyzm i dobro ojczyzny niestety nic nie mówią.

„Gdy człowiek zdobywa wielkie pieniądze, to naprawdę nie wie, co z nimi zrobić”

Na ostatnich stronach książki znajdziemy „swoisty alfabet Aleksandra Gudzowatego”, czyli hasła, które przybliżają sylwetkę człowieka biznesu. Nie zabraknie więc ciętych komentarzy dotyczących tak znanych osobistości jak Jerzy Buzek, Lech i Jarosław Kaczyńscy, Andrzej Lepper, Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, Lech Wałęsa i wielu innych, ale także zagadnień typu ropa naftowa, Moskwa, liberalizm ekonomiczny, kryzys światowy… Pod rozdziałami czytelnik znajdzie także opinie Leszka Millera, Witolda Orłowskiego, Jana Pińskiego, Przemysława Wiplera i innych.

„Człowiek z gazu” to wspaniała pozycja czytelnicza nie tylko dla tych osób, które na co dzień interesują się rynkiem gazu i nafty w Polsce i Europie, ale także dla tych, którzy uwielbiają powieści z nutką współczesnej historii, biografii, nieoczekiwanych zwrotów akcji i niebanalnej fabuły. Nie jest to wymyślona historia ze szczęśliwym zakończeniem, ale opis drogi życiowej milionera, który jak sam mówi: „Dużo wygrałem, ale też dużo przegrałem”. Nie zawsze osiągał to, co zaplanował.

Człowiek z Gazu. 12 sekretów Aleksandra Gudzowatego
Mirosław Cielemęcki
Wydawca: Regan Press

ISBN: 978-83-61225-06-5
Oprawa: twarda z obwolutą
Data wydania: wrzesień 2009
Ilość stron: 216
Cena: 49 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.