Recenzja książki Nocna zmiana (Stephen King)

Książka zatytułowana „Nocna zmiana” była pierwszym wydanym zbiorem opowiadań napisanych przez Stephena Kinga i po raz pierwszy ukazała się w 1978 roku.

„Nocna zmiana” jest prawdziwą gratką dla fanów Kinga, gdyż wiele zamieszczonych tu opowiadań zostało z czasem zekranizowanych („Cmentarna szychta”, „Ciężarówki” czy znane wszystkim „Dzieci kukurydzy”) lub zostało na tyle rozbudowanych, że literacki dorobek Kinga powiększył się o kolejne pozycje („Nocny przypływ” -> „Bastion”, „Dola Jerusalem” -> „Miasteczko Salem”). Nawet gdyby tak nie było, to po zbiór warto sięgnąć z tego prostego powodu, że opowiadania trzymają wysoki poziom. Co prawda znajdują się wśród nich również słabsze teksty, ale zdecydowana większość z dwudziestu opowiadań jest warta tego, aby się z nimi zapoznać.

Historie opisane w zbiorze są bardzo zróżnicowane. Odwiedzimy zatem miasteczka, z którymi ewidentnie coś jest nie tak, spotkamy umierających ludzi, staniemy oko w oko z potworem czającym się w szafie, przekonamy się, że obcy są wśród nas i zdamy sobie sprawę z tego, że także nieożywione przedmioty oraz maszyny mogą zostać opętane i zagrażać ludzkiemu życiu.

Trzy najlepsze teksty ze zbioru to: „Dola Jerusalem”, „Dzieci kukurydzy” i „Człowiek, który kochał kwiaty”. Ciekawie natomiast czyta się opowiadanie „Gzyms”, które może kojarzyć się ze świetnym filmem Kennetha Branagha „Pojedynek”. Tekstem, który może zaskoczyć czytelnika jest „Ostatni szczebel w drabinie”, gdyż niewiele w nim grozy, za to dużo dramatu.

Kilka opowiadań z tego zbioru zostało z czasem wydanych również w innych antologiach („Dzieci kukurydzy” i „Magiel”), ale większości z nic nie znajdziemy w żadnej innej publikacji. „Nocna zmiana” nie sprawi, że będziemy bali się w nocy zasnąć, ale pozwoli nam zapoznać się z wieloma dobrze napisanymi i wciągającymi opowiadaniami. Chociaż wiele osób nie dopuszcza do siebie takich myśli, to kilka z tych historii mogłoby wydarzyć się w rzeczywistości. Kto wie? Może tak właśnie było?

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.