Recenzja książki Powiedz wszystko – Chuck Palahniuk

„Powiedz wszystko” autorstwa Chucka Palahniuka to dosyć zaskakująca opowieść nawiązująca do złotej ery Hollywood, ale zarazem parodiująca wielkie romanse i życie w świetle jupiterów gwiazd tego okresu.

Fabułę książki streścić można w dosłownie kilku zdaniach. Nie jest ona skomplikowana, aczkolwiek momentami zaskakuje czytelnika. Już na pierwszych stronach poznajemy Katherine Kenton, podstarzałą gwiazdę, która może się pochwalić wieloma kreacjami filmowymi, trzema liftingami, siedmioma rozwodami i uzależnieniem od środków nasennych. Do tego warto dodać skłonność do romansów.  Wszystko to zostaje idealnie nakreślone oczami gosposi (służącej, przyjaciółki, kuratorki?) Hazie Coogan, która jest przekonana o tym, że hollywoodzki sukces Kenton jest wyłącznie jej zasługą. Kathie znajduje kolejnego kandydata na męża, a ten po gorącym romansie opisuje wspólne współżycie w książce, którą ma zamiar wydać po śmierci gwiazdy. Krążymy więc koło ostatniego rozdziału, który traktować ma o tragicznej i nieplanowanej śmierci głównej bohaterki. Ponieważ jest on cały czas zmieniany, Hazie i Kathe chcą poznać najnowszą wersję i przygotować się na najgorsze.

Trzeba przyznać, że postaciom wykreowanym przez Palahniuka nie brak barwności. Każdy z bohaterów jest ogromną indywidualnością, a imdłużej czytamy „Powiedz wszystko” tym więcej wyłapujemy ich negatywnych cech. Najbardziej zadziwia brak skromności i wyrafinowanie Hazie, ale o tym dokładniej czytelnik może dowiedzieć się już na samym końcu książki.

W powieści nie brakuje ogromnego sarkazmu, kpiny nie tylko z bezsensownego sentymentalizmu, ale także braków w wykształceniu całej sielanki towarzyskiej. Niestety, omawianej książki nie czyta się szybko i lekko, gdyż jest ona podzielona na akty i sceny, a całość ma wydźwięk scenariusza filmowego. To sprawia, że podczas lektury można się pogubić (chociażby dlatego, że wszelkie didaskalia opisane są bezpośrednio w scenie) i zdenerwować, gdyż oko kamery dokładnie opisuje czytelnikowi na jakim punkcie się znajduje. Warto także wspomnieć o setkach, jak nie tysiącach pogrubionych w książce nazwisk gwiazd rodem z Hollywood. Zabieg ten jest dosyć niezrozumiały i komplikuje czytanie, gdyż ciężko się połapać w tym gąszczu osobistości (a jeszcze trudniej je ogarnąć i poznać).

Powieść „Powiedz wszystko” niestety nie przekonuje. Być może jest tak dlatego, że traktuje o czasach, których już nie można doświadczyć, a dodatkowo sprawia wrażenie, że sam autor nie ma o nich większego pojęcia. Jest to więc pozycja przede wszystkim dla tych osób, które poszukują czegoś innego, ironicznego, z nutką sarkazmu.

Powiedz wszystko
Chuck Palahniuk
Wydawnictwo Niebieska Studnia

ISBN: 978-83-609-7922-8
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 208
Cena: 32 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.