Recenzja książki Trupia farma (Bill Bass, Jon Jefferso)

Śmierć ludzka i jej przyczyny od zawsze intrygują człowieka. Niektórzy ludzie, jak policjanci prowadzący przeróżne śledztwa, próbują dociec co też spowodowało poszczególne zejścia.

Bill Bass i Jon Jefferson opowiadają o sekretach farmy na Tennessee, którą prowadził Bill i poznawał tajniki ludzkiego ciała, specyfikacji rozkładu zwłok oraz czynników spowalniających tudzież przyspieszających ten proces.

Kolejna Trupia farma

Warto dodać, że już wcześniej powstał bestseller Patrici Cornwell o tytule „Trupia farma”, który został wydany w 1994 roku. Ta sama Patricia napisała wstęp do książki przygotowanej przez Billa i Jona. Tłumaczenia na nasz ojczysty język dokonał Janusz Ochab. I chwała mu za to! Książka jest fenomenalna; opisuje poszczególne postępowania w przypadku ustalania tożsamości ofiar, często takich, które swoje miejsce w ziemi mają już od wielu lat, a pozostałościami po nich są jedynie fragmenty kilku kości uda, żuchwy czy też kawałek obojczyka… Zaskakujące jest, jak wiele informacji można wydobyć z rozkładających się ludzkich zwłok. Sposób pracy antropologów przedstawiono w tej publikacji krok po kroku, a dodatkowo ujawniono wszelkie sekrety ich działania.

Bill Bass opowiada w książce na przeróżne pytania związane z medycyną sądową. Niektóre rzeczy mogą szokować. Przykładem jest to, jak szybko można poczuć zwłoki, tudzież jak głębokie cięcia na ludzkich kościach wykonują poszczególne rodzaje pił. Od czytania aż ciarki przechodzą po plecach.

Ludzkie ciało bez tajemnic

Książka potrafi również zaszokować i nie polecam lektury podczas spożywania posiłków, gdyż wiele opisów jest dosłownych, opisujących bez owijania w bawełnę i z precyzyjną dokładnością to, co się dzieje z ludzkim ciałem podczas rozkładu.

Jest to dzieło przeznaczone dla osób, które lubują się w tematyce kryminalnej, natomiast odradzam jej lekturę ludziom o słabych nerwach. Mogą oni być po prostu zniesmaczeni i obrzydzeni ohydą, która towarzyszy nam przez większą część dzieła. Z drugiej strony, wszystkich fanów gatunku – szczególnie tych, którzy cenią sobie historie autentyczne – zachęcam do zakupu i czytania.

Książka była długo wyczekiwana przez miłośników kryminalnej prozy, ale na szczęcie nikt się na niej nie zawiedzie.

Trupia Farma. Jak dzięki zmarłym naukowcy rozwiązują kryminalne zagadki
Bill Bass, Jon Jefferso
Wydawnictwo Znak

Przekład: Janusz Ochab
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 343
Cena: 37,90 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.