Recenzja książki Ty (Zoran Drvenkar)

„TY”, to jedna z tych książek, które już od pierwszej strony trzymają w napięciu i nie pozwalają czytelnikowi choćby na chwilę oderwać wzroku. Zaskakująca i nieprzewidywalna fabuła, niesamowite zwroty akcji i tajemniczy seryjny morderca, który dodaje całej książce pikanterii – te wszystkie elementy są jedynie namiastką tego, co serwuje Zoran Drvenkar.

Pięć szesnastoletnich przyjaciółek z Berlina, których przyjaźń jest wystawiona na wielką próbę; Rognar Desche – przemytnik wszystkiego, a zwłaszcza tego co nielegalne i drogie; wyrafinowany morderca i zupełnie nieoczekiwana śmierć ojca Taji – wszystkich bohaterów książki łączy jedna historia, którą czytelnik poznaje dogłębnie i która zmrozi krew w żyłach nawet tym, którzy kryminały i thrillery czytają na co dzień.

W publikacji nie brakuje elementów horroru psychologicznego, czego przykładem może być gwałtowne zachowanie nastolatki, które doprowadza do śmierci bliskiej jej osoby, a ją samą ściąga niemalże na same dno (odkrywając zapasy narkotyków uzależnia się i tylko dzięki przyjaciółkom wychodzi na przysłowiową „prostą”). Jednak to nie jedyny przykład, który prezentuje nam mistrz niemieckiego thrillera. Szokujący jest na przykład sposób, w jaki traktowany jest przez swojego ojca Darian (nieustannie poniewierany i tłamszony psychicznie).

Bardzo dużym plusem thrillera „TY” jest drugoosobowa narracja, dzięki której czytelnik czuje się jakby był w centralnym punkcie wydarzeń i niejako ich sprawcą. Jest to trafiony zabieg, gdyż osoba czytająca publikację może poznać dokładne motywy, sposób myślenia, zrozumieć towarzyszące bohaterom emocje, a także przeżyć tę samą sytuację wcielając się w ciała kilku różnych osób (także zmarłego ojca Taji). Trzeba jednak przyznać, że przez to książka jest nieco trudniejsza w odbiorze, gdyż mimo wszystko nie możemy dokładnie ocenić kto jest „dobry” a kto „zły”.

Sensacyjny rozwój akcji szokuje, a niektóre sytuacje wprowadzają czytelnika w stan zdumienia. Jest to więc zdecydowanie lektura dla osób o mocniejszych nerwach, które nie są wrażliwe i nie boją się  czytać publikacji niemal ociekających śmiercią. Dla wszystkich tych, którzy lubią lektury z nutką przestępczego półświatka, broni, przemocy i narkotyków będzie to wprost wymarzona książka, która powinna szybko pojawić się w domowej biblioteczce.

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Telbit,
zrecenzowaną powyżej książkę wciąż możecie wygrać w naszym konkursie!

Ty
Zoran Drvenkar
Wydawca: Telbit

ISBN: 978-83-62252-45-9
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 576
Cena detaliczna: 43 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.