Recenzja książki Wyspa niesłychana

„Wyspa niesłychana” to powieść, którą powinien przeczytać każdy. Nie tylko ci, którzy uwielbiają Włochy (a w szczególności Wenecję), ale także czytelnicy poszukujący pozornie lekkiej historii i kilku barwnych bohaterów, by zająć się lekturą na długi wieczór.

Głównym bohaterem książki jest Fabregas – człowiek, który w poszukiwaniu nowych wrażeń porzuca monotonne życie w Barcelonie i trafia do przepięknej i uroczej Wenecji, gdzie przeżywa wiele ciekawych przygód. Podążając za Fabregasem czytelnik wyłapuje mało logiczne, skazane na niepowodzenie i jednocześnie nieprzewidziane decyzje, które bardzo komplikują mu życie. Lektura skłania więc do lekkiej zadumy nad naszym prywatnym życiem i nad tym, czy nie jesteśmy przypadkiem bardzo podobni do głównego bohatera i niepotrzebnie nie komplikujemy sobie wielu prostych, codziennych spraw.

W książce bez większych problemów można odnaleźć wiele alegorii dotyczących naszych groteskowych zachowań i nawyków. Ciekawą postacią jest matka Marii Clary, która „próbuje ukryć” wyimaginowane dolegliwości licznych chorób. Mistrzowska ironia autora oraz niesamowity sarkazm uświadamiają, że często to my sami wmawiamy sobie różne przypadłości, które w ten sposób przyciągamy i urzeczywistniamy dany problem. Warto więc zaznaczyć, że mimo swojej lekkości książka posiada także głębsze przesłanie.

„Opowiadanie o zagubionym podróżnym zmieniło się w powieść o człowieku, który szuka jakiejś pewności, acz odrzuca wszystkie, jakie są mu oferowane, docierające z najróżniejszych stron.”

Przechadzając się  po pięknych uliczkach Wenecji i pływając gondolą, czytelnik może nie tylko podziwiać piękno zabytków oraz krajobrazów, ale także poczuć niesamowity klimat panujący w mieście. Nie jest to typowy romans, a wręcz przeciwnie – gorzka historia przedstawiająca losy zagubionego człowieka, który nie potrafi znaleźć dla siebie odpowiedniego miejsca, czuje się obco zarówno w swoim kraju, jak i w Paryżu czy Wenecji, ale także sensu życia, co powoduje niemożliwość spełniania swoich pragnień. Relacje kochanków także nie należą do najprostszych, zwłaszcza, że muszą przezwyciężyć wiele przeciwności losu, aby być razem.

Trzeba przyznać, że nie jest to książka z bardzo rozbudowaną fabułą, jednak mimo to czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem, ponieważ porusza życiowe i jednocześnie bliskie każdemu z nas tematy. Ogromnymi zaletami jest wyjątkowy styl autora, bardzo przyjemne i klimatyczne tło fabuły oraz nietuzinkowi bohaterowie. To wszystko sprawia, że historię tę można byłoby czytać przez kolejne trzysta stron i w ciąż czułoby się niedosyt.

Wyspa niesłychana
Eduardo Mendoza
Wydawnictwo Znak Literanova

ISBN: 978-83-240-1641-9
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 320
Cena: 37,90 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.