Czas na przyszłość w Polsce

Irina-Werning

Znana już na całym świecie, argentyńska fotografka Irina Werning została zaproszona do Polski i od lipca realizuje tutaj swój projekt “Czas na przyszłość”.

Prace Iriny będzie dzięki temu można zobaczyć w pięciu miastach Polski, w tym również we Wrocławiu. Irina Werning podróżuje po całym świecie od ponad trzech lat. Za cel postawiła sobie wykonanie fotografii różnych ludzi, na podstawie ich zdjęć z przeszłości. Irina wyszukuje do tego celu ciekawe zdjęcia zrobione wiele lat temu, a później zaprasza ich bohaterów do udziału we współczesnej sesji. Dzięki temu powstają dwie sąsiadujące ze sobą fotografie – jedna z przeszłości, druga z teraźniejszości. Są one tym bardziej ciekawe, że Irina ustawia “modela” w takiej samej pozie i otoczeniu, jakie jest widoczne na starej fotografii, a następnie przygotowuje wystawę swoich prac, która przede wszystkim jest pytaniem o przyszłość.

Irina Werning

Sama Irina Werning mówi, iż wielokrotnie zdjęcia ją zaskoczyły, ale za ich pomocą mogła się wiele dowiedzieć o ludziach, a także oni sami mogli lepiej poznać siebie. Według Werning inaczej o czasie myślą ludzie z różnych rejonów świata. W Indiach na przykład bardzo mocno myśli się o przyszłości, w Europie o przeszłości, a w Ameryce Południowej o teraźniejszości. Te różnice są zauważalne na zdjęciach Iriny i stąd wypływa cała magia jej projektu. Warto jeszcze zauważyć, że Irina do każdej swojej pracy podchodzi wyjątkowo skrupulatnie i dokładnie, dzięki czemu jej fotografie są idealnym przeniesieniem w czasie. Na fotografiach zrobionych w Polsce znalazły się m. in. trzy mieszkanki Wrocławia, aktorki: Maria Winiarska i Zofia Zborowska, a także rodzina Wojciecha Waglewskiego, Fisza i Emade.

Panta Rhei

Czas, który ciągle płynie, wielokrotnie ucieka nam między palcami, ażeby go nie tracić trzeba myśleć do przodu, albowiem, gdy się za często odwracamy nie jesteśmy w stanie zapomnieć i żyć z nadzieją. Fotografia Iriny Werning to twórczość wyjątkowa, którą trzeba zobaczyć, żeby przekonać się o jej doskonałości.