Jak wybrać teatr dla najmłodszych widzów?

teatr

Jeżeli chcemy się wybrać z maluszkiem do teatru, to wiadomo, że wybór odpowiedniego teatru gra tutaj kluczową rolę. Rodzice, którzy chcą zafundować maluchowi pierwsze spotkanie ze sztuką teatralną powinni pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Filozofia teatru

Małe dziecko nie ma wiedzy o teatrze ani oczekiwań z tym związanych. Chce się jedynie dobrze bawić, a żeby maluch czuł się dobrze w teatrze, powinien czuć się tam bezpiecznie. Warto więc wybrać teatr, w którym podczas spektakli nie gasną światła na widowni, a w czasie przedstawień nie ma nagłych i głośnych dźwięków, które mogłyby przestraszyć dziecko. Kolejną kwestią jest komfort – widownia teatru powinna być bardzo kameralna, aby natłok obcych osób nie wystraszył dziecka. Małe dzieci nie mogą przez cały czas zadzierać głowy, aby widzieć sztukę, dlatego też siedzenia na widowni powinny być skonstruowane w sposób umożliwiający swobodne oglądanie przedstawienia.

Jeżeli do teatru wybieramy się z rocznym maluchem – spektakl nie może trwać za długo – roczne dziecko nie jest w stanie na tak długi czas skupić swojej uwagi na akcji spektaklu. Teatr dla najmłodszych powinien być miejscem, gdzie wolno dzieciom swobodnie wyrażać emocje (śmiech, okrzyki zdumienia) czy gaworzyć – roczne dziecko nie jest w stanie siedzieć cicho i w skupieniu przez dłuższy czas. Rodzice również muszą czuć się komfortowo, gdy ich dziecko zacznie się śmiać bądź gaworzyć.

Tematyka spektaklu

Jeżeli chcemy dziecko zainteresować danym spektaklem, to powinien on oddziaływać przede wszystkim na zmysły. Spektakl nie powinien być sztywną grą aktorską, ponieważ małe dzieci nie nadąży za skomplikowaną fabułą. Aktorzy powinni grać kolorami, zapachem. Pokazywać dziecku bajeczny świat wyobraźni, przybliżając wszystko co się dzieje na scenie a akcję sprowadzając do próby komunikacji z najmłodszymi widzami. Jeżeli chodzi o maluchy, to aktorzy powinni próbować zainteresować dziecko spektaklem i to oni powinni zabiegać o jego atencję, nie odwrotnie.

Wiele teatrów, które zostały stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach, oferuje po spektaklu kilkanaście minut na wspólną zabawę na scenie, oglądanie rekwizytów bądź na wejście za kulisy. Ten czas jest dla dziecka bardzo ważny, ponieważ dzięki temu będzie kojarzyło wyjście do teatrów z czymś fajnym, przyjemnym i później będzie chętnie chodziło do teatru. A już od najmłodszych lat w dziecku kształtuje się przyszły odbiorca sztuki i tylko od rodziców zależy, czy dziecko gdy dorośnie będzie umiało docenić sztukę w jakiejkolwiek postaci.

Lokalizacja

Gdy już wiemy, jakie warunki powinien spełniać teatr, do którego wybierzemy się z maluchem, pozostaje znaleźć taki, który jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Należy pamiętać, że długa podróż jest bardzo męcząca dla rocznego dziecka i może się okazać, że nasza pociecha zamiast oglądać spektakl będzie zmęczona i marudna.

Reasumując, wyjścia do teatru mogą być dla najmniejszych dzieci ciekawą przygodą i początkiem ich edukacji kulturalnej. Dziecko może być widzem już od pierwszego roku życia, więc warto zacząć dziecko zabierać do teatru najwcześniej jak jest to możliwe.

Więcej informacji o teatrze dla najmłodszych na stronie www.teatrmalegowidza.pl.