Parnassus – człowiek, który oszukał diabła

Film „Parnassus” w reżyserii Terry’ego Gilliama jest kolejnym dowodem na to, że wyobraźnia tego reżysera jest nieograniczona. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji obejrzeć wspomnianej produkcji, to teraz ma ku temu wyjątkową okazję.

Tak się bowiem składa, że „Parnassus” jest dostępny w cenie 9,99 złotych z jednym z popularnych dwutygodników dla pań. Miłośnicy dobrego kina nie powinni się nawet zastanawiać nad zakupem, gdyż za taką kwotę powinna to być obowiązkowa pozycja w wideotece każdego wielbicieli filmów fantastycznych.

„Parnassus” to historia dla wszystkich. Są tu wątki fantastyczne, przygodowe, miłosne i komediowe, a dzięki utalentowanym aktorom film wciąga od pierwszej do ostatniej minuty i chociaż reżyser twierdzi, że „fantazja nie ma nic wspólnego z happy endem”, to w tym filmie… Tego już nie zdradzę, ale fabuła przedstawia się bardzo ciekawie: nieśmiertelny Doktor Parnassus podróżuje po świecie i umożliwia widzom odbycie podróży do świata wyobraźni. W dzisiejszych czasach ludzie jednak niechętnie poświęcają czas objazdowym teatrom, a w dodatku za swoje umiejętności Parnassus musi zapłacić samemu diabłu, z którym przed laty zawarł pakt.

Z powodu śmierci Heatha Ledgera, odtwórcy jednej z głównych ról, ukończenie filmu stanęło pod znakiem zapytania. W końcu jednak Terry Gilliam zmienił scenariusz, jednak nie chciał aby takiego utalentowanego aktora zastąpiła jedna osoba. To właśnie z tego powodu oszusta Tonny’ego zagrało aż czterech świetnych aktorów. Oprócz wspomnianego Ledgera, w jego rolę wcielili się: Johnny Depp, Colin Farrell i Jude Law. Główną rolę żeńską zagrała śliczna Lily Cole, natomiast w tytułowego Parnassusa wcielił się Christopher Plummer. Miłośnicy klimatycznej muzyki także będą zadowoleni, bowiem podstępnego diabła zagrał sam Tom Waits.

Fanów twórczości Gilliama nie trzeba zachęcać do seansu, a wszyscy pozostali mogą zaryzykować i przekroczyć drzwi do świata wyobraźni. Tym bardziej, że bilet kosztuje niecałe dziesięć złotych…

Tytuł oryginału: The Imaginarium od Doctor Parnassus
Reżyseria: Terry Gilliam
Czas trwania: 117 minut
Rok produkcji: 2009