Recenzja książki Potępieni (Chuck Palahniuk)

Niektórzy twierdzą, że nieba nie ma. Jeżeli jednak chodzi o piekło, to niestety, nie można mieć żadnych wątpliwości – jedenastoletnia Madison trafiła w to niegościnne miejsce i z jej relacji wynika, że piekło jest jak najbardziej realne.

Bohaterka książki „Potępieni” to Madison – córka bogatych, ale bardzo nowoczesnych rodziców, którzy nie są w stanie zrozumieć prawdziwych potrzeb swojego dziecka. W celach marketingowych regularnie adoptują kolejne dzieci z krajów Trzeciego Świata i następnie, gdy tylko osiągną swój cel, szybko się ich pozbywają (na przykład przez opłacenie oddalonej szkoły z internatem). Pieniądze nie są dla nich najmniejszych problemem, w związku z czym Madison ma nie jeden, ale kilka – kilkanaście pokoi, które są rozrzucone po całym świecie. Niestety – jej matce wystarczy doglądać posiadłości przez internetowe transmisje z zamontowanych w domach kamer, w związku z czym Madison tak naprawdę nie może cieszyć się życiem.

Nastolatka pewnego razu budzi się w piekle i jak sama twierdzi, znalazła się tam przez przedawkowanie marihuany. Czy jednak marihuanę można przedawkować? A może chodziło o coś bardziej… nienormalnego i zarazem niemoralnego? Madison jest jednak inteligentną dziewczynką, więc nawet po śmierci nie będzie siedzieć z założonymi rękami i użalać się nad sobą, tylko wspólnie z nowo poznanymi przyjaciółmi wyruszy na przygodę swojego życia. Albo czegoś podobnego, bo przecież dziewczynka nie żyje.

Piekło według Palahniuka jest obrzydliwe: Pustynia Łupieżu, Ocean Insektów i Bagnisko Niedoskrobanych Płodów. Takich miejsc są w piekle dziesiątki. Przemierzając je Madison niejednokrotnie zaskoczy czytelnika swoimi dojrzałymi przemyśleniami oraz czynami, jakich nikt by się nie spodziewał po jedenastolatce.

„Potępionych” nie można co prawda zaliczyć do najlepszych książek Chucka Palahniuka, ale jeżeli ktoś chce się przekonać, czy Dante nie kłamał, to relacja Madison doskonale się do tego nadaje.

Potępieni
Chuck Palahniuk
Wydawnictwo Niebieska Studnia

978-83-609-7921-1
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 288
Cena: 35,00 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.